GALERIE PAVOUKŮ
Larinioides cornutus — křižák rákosní
autor původní fotografie: © aranearium.cz
Popsal: (Clerck, 1757)
Čeleď: Araneidae — Křižákovití
Rozměr: ♀ — 13 mm, ♂ — 8 mm
Rozšíření: holarktická oblast, ve střední Evropě velmi hojný a většinou ve větší hustotě jedinců. Více ve vyšších polohách, v horách do 1000 m nadmořské výšky.
Rozšíření v ČR: ano
Prostředí: Otevřená, vlhká místa, zvláště na březích vod.
Charakteristika:
Zbarvení tohoto druhu je také velmi variabilní. Hlavohruď bývá většinou šedohnědá, základní zbarvení zadečku je světlé, až skoro bílé. V jeho přední části je umístěna tmavá, širokým bílým pruhem lemovaná klínovitá skvrna. Toto rámování se směrem dozadu rozšiřuje. Na zbytku zadečku nahoře se nachází tmavá listovitá kresba. Období dospělosti: celé jaro.
Způsob života: Staví síť s 15-20 paprsky, většinou bezprostředně u břehu mezi trávou a vyššími rostlinami. U sítě je umístěn kokonovitý, naspodu otevřený úkryt, kde tráví pavouk den, spojený se sítí signálním vláknem. Je aktivní v noci. Přičemž lapací síť opravuje večer.
Rozmnožování: Dobou páření je jaro a podzim. Přezimují dospělí samci, u nichž přetrvává jejich podzimní aktivita až do jara, kdy se opět páří. Samec žije delší dobu se samicí dohromady v úkrytu. K páření dochází způsobem popsaným u křižáka obecného Araneus diadematus. Převážně začátkem léta dochází ke kladení vajíček. Samice zhotoví 3-5 kokonů ze žlutavé vaty, poté je uloží v úkrytu a obetká doplňkovou šedavou pavučinou.