GALERIE PAVOUKŮ
Cyclosa conica — křižák vířivý
autor původní fotografie: © aranearium.cz
Popsal: (Pallas, 1772) *
Čeleď: Araneidae — Křižákovití
Rozměr: ♀ — 7 mm, ♂ — 4,5 mm
Rozšíření: střední Evropa, kde je velmi hojný, v Alpách až do výšky až 1500 m.
Rozšíření v ČR: ano
Prostředí: Převážně na jehličnatých stromech.
Charakteristika:
Celková délka těla samice 6-7 mm, samec 4-4,5 mm. Zadní část těla je při pohledu z boku nápadně hranatá. Zadní konec je na svrchní straně vytažený v hrbol. Hlavohruď je zbavena tmavohnědě až černě. Zadeček může mít více barevných variant.
Období dospělosti: duben až červen.
Způsob života: Lapací síť si umisťují většinou 1,5-2 m nad povrch půdy a lze ji snadno nalézt na spodních suchých větvích smrků. Téměř kruhovitá síť se skládá průměrně ze 40 paprsků. Nad a pod středem sítě je mezi dvěma paprsky připřadeno stabilimentum. Na tento svislý pruh pavučiny pavouk připevňuje zbytky vysáté potravy a často také kousky rostlin, takže po čase visí na obě strany od středu sítě (často také jen pod ním) podlouhlé cizorodé těleso. Pavouk tuto snůšku „smetí“ využívá jako skvělé maskování, kde může nepozorován sedět. Zdržuje se i ve středu sítě a když je vyrušen, síť rychle rozkmitá. V případě, že je znepokojován dále, spustí se na jistícím vláknu k zemi.
Rozmnožování: Vajčné kokony samice umisťuje na větve vedle sítě. Obal kokonu je ze žlutých vláknitých smyček. Mláďata se líhnou na konci června a před přezimováním jsou již subadultní.