KRIBELUM
umístění kribela
1 kribelum
2-4 bradavky
5 anus
Kromě snovacích bradavek se u jedné skupiny araneomorfních pavouků vytvořil další snovací útvar, tzv. snovací políčko (kribelum). Tato skupina pavouků, jejíž monofyletický původ ale není jistý, se souhrně nazývá kribelátní pavouci (cribelatae). Mezi kribelátní pavouky patří 22 čeledí, z nichž 8 čeledí žije také v České republice. U nekribelátních pavouků je místo kribela vyvinut kolulus, výstupek, jehož účel není znám a jehož původ se v některých pramenech odvozuje od původního čtvrtého páru bradavek, který se zachoval jedině u podřádu sklípkošovití. Kribelum má tvar příčné destičky a je umístěno těsně před předními snovacími bradavkami. Vyúsťuje na něm velké množství mikroskopických žláz, takže bývá často popisováno jako jakési sítko.
Kribelum
Pavouci pomocí kribela produkují zvláštní druh vlákna — kribelové vlášení, které je silné jen 0,000015 mm, tzn. až 500 × tenčí než jistící vlákno. Kribelové vlášení je nanášeno na povrch nosných vláken a dodává pavučině namodralý nádech. Pro svoji téměř dokonalou přilnavost se nejčastěji uplatňuje jako prvek pavučiny, která kořist znehybní podobně jako lepivé kapičky na lapací spirále pavučiny křižáků.
Kribelové vlášení
Vyčesávání kribelového vlášení se děje pomocí kalamistra, řady tuhých, stejně douhých a zahnutých brv umístěných na tarzu 4. páru kráčivých končetin.
Související články:
stavba pavučin
snovací žlázy
snovací bradavky