GALERIE PAVOUKŮ
Zodarion germanicum — mravčík obecný
autor původní fotografie: © aranearium.cz
Popsal: (C. L. Koch, 1837)
Čeleď: Zodariidae — Mravčíkovití
Rozměr: ♀ — 5 mm, ♂ — 3,5 mm
Rozšíření: ve střední Evropě jen v klimaticky vhodných oblastech, u nás poměrně hojný.
Rozšíření v ČR: ano
Prostředí: Na otevřených místech v písčitých borech, rovněž na kamenitých suchých stráních
Charakteristika:
Hlavohruď je červenohnědá, zadeček černohnědý s lehce namodralým leskem. Charakteristickým znakem je postavení očí: pár větších očí je vpředu nad čelem, kolem nich jsou po stranách tři menší oči, srovnané do obloučků. Období dospělosti: začátek léta.
Způsob života: Pavouk si přede uzavřený pavučinový vak o průměru několika milimetrů a na povrchu jej zpevňuje kamínky, kousky dřeva apod., které slouží i jako ochranný kryt. Tato skrýš se nachází většinou pod kameny nebo kousky kůry, a to vždy v bezprostřední blízkosti mraveniště. Pavouk je totiž specializován k lovu mravenců. Číhá na ně na kraji jejich cest. Jakmile se s nějakým mravencem setká, rychle ustoupí zpět a širokým obloukem se přiblíží k němu zezadu. Poté na něj skočí z krátké vzdálenosti, kousne jej do zadní části těla a znovu rychle ustoupí. Pak sleduje kousnutého mravence, který asi po minutě začne vrávorat a konečně se přestane pohybovat. Pavouk jej zatáhne do svého úkrytu a vysaje.
Rozmnožování: Po páření upřede samice hruškovitý kokon. Mláďata se vylíhnou ještě v létě a vycházejí brzy na lov mravenců.