GALERIE PAVOUKŮ
Steatoda bipunctata — snovačka pokoutní
autor původní fotografie: © aranearium.cz
Popsal: (Linnaeus, 1758) *
Rozměr: ♀ — 7 mm, ♂ — 5 mm
Rozšíření: celý svět
Rozšíření v ČR: ano
Prostředí: Pravidelný obyvatel budov. Také ve volné přírodě, např. na skalách a kmenech stromů
Charakteristika:
Zadeček je zřetelně zploštělý. Na vzhledu tohoto pavouka je charakteristický jeho mastný lesk. Předohruď je červenohnědá, oválný zadeček nahoře černohnědý s více nebo méně zřetelným podlouhlým pruhem uprostřed. Další světlý pruh se táhne po obou stranách těla od předního okraje přibližně až ke středu opistosomy. Samec má nápadná velká makadla; kromě toho má dobře patrný stridulační orgán, který je tvořen velkým počtem jemných ostrých lišt ležících vzadu po obou stranách prosomy, proti nimž se pohybuje ostrá hrana na předním okraji opistosomy. Období dospělosti: celoročně; páření začátkem jara a na podzim.
Způsob života: Spřádají si nepravidelnou síť s oky, od níž směřují k zemi lapací vlákna pokrytá kapičkami lepu. Může přežívat celé měsíce bez potravy a vody. Jeho hrubě kožovitý zadeček s voskovou vrstvou na povrchu je totiž výbornou ochanou proti vysoušení.
Rozmnožování: Při námluvách vydává samec pomocí stridulačních orgánů a střídavých pohybů zadečku cvrčivý zvuk, kterým přiměje samici vyjít z úkrytu. K páření dochází na pavučinovém můstku, který předtím utkal samec. První makadlo samec zavádí často déle než hodinu; po přestávce, při které také striduluje, pak zavede druhé makadlo. Růžově zbarvená vajíčka jsou v kokonu opředena řídkými vlákny a umístěna na okraji hnízda.