ROZMNOŽOVACÍ ORGÁNY
epigastrická rýha,
epigyne a klavus
Araneus diadematus
Pohlavní ústrojí pavouků má své zvláštnosti dané způsobem rozmnožování. Všechny vývody pohlavních orgánů samice ústí na břišní straně abdomenu v místě mezi vstupy plicních vaků. Jsou tři (2 kopulační vstupy a děložní otvor) a leží blízko sebe. U araneomorfních pavouků jsou kryty pohlavní destičkou (epigyne). Epigyne sama je uprostřed částečně překrytá a rozdělená jazýčkovitým útvarem (klavus), důležitým prvkem při páření. Tvar klavusu resp. jeho jamky a výběžky zapadají do jamek a výběžků na bulbu samce. Tímto způsobem je zajištěno pootevření vstupů a dokonalé spojení pouze u párů stejného druhu. Sperma je při kopulaci přemístěno do spermatoforů, kde je na určitou dobu uchováno. To umožňuje samici oddálit oplození vajíček na dobu kdy budou vajíčka zralá, případně na období nejvhodnější pro snůšku. Sperma uchované ve spermatékách může vydržet i déle než rok. Vajíčka jsou oplodněna v děloze a poté děložním otvorem snesena do kokonu.
Uspořádání rozmnožovacích orgánů samice
1) epigyna, 2) klavus, 3) spermatéka, 4) kopulační otvor, 5) vstupní kanál spermatéky, 6) oplozovací kanál, 7) děloha, 8) vejcovod, 9) vaječník
Samčí pohlavní orgány (varlata a chámovody) mají podobné uspořádání jako vaječníky a vejcovody samice. Chámovody se spojují v jeden nepárový chámomet, který ústí na stejném místě mezi průduchy plicních vaků. Pro vlastní kopulaci používají samci makadla. Když sperma dozraje, přemístí jej pomocí zvláštní pavučinové plachetky do bulbů, zvláštních útvarů na konci makadel. Teprve pomocí bulbů dochází k samotnému předání semene samici.
Makadlo araneomorfního typu
na pohledu z různých úhlů je patrný bulbus, cymbium a apofýzy dospělého samce cedivky domovní (Amaurobius ferox)
Související články:
epigyne
makadla
rozmnožování