GALERIE PAVOUKŮ
Segestria senoculata — segestra šestioká
autor původní fotografie: © aranearium.cz
Popsal: (Linnaeus, 1758)
Rozměr: ♀ — 10 mm, ♂ — 9 mm
Rozšíření: Evropa, Asie, Japonsko. Ve střední Evropě běžně, nejhojnější druh čeledi
Rozšíření v ČR: ano
Prostředí: Zvláště rád se zdržuje pod kůrou uhynulých jehličnanů. Tam tká asi 5 cm dlouhou pavučinovou rourku na obou koncích otevřenou, jejíž světlost zhruba odpovídá šířce jeho těla. Rourka se otevírá navenek otvorem v kůře (který mohl vzniknout např. jako únikový otvor kůrovců) a rozšiřuje se do malé nálevky. Od jejího okraje je na povrchu kúry natažen asi tucet signálních vláken. Zatímco pavouk za dne přebývá v rource, v noci číhá u jejího ústí, z něhož vysunuje první tři páry nohou. Když kořist zavadí o signální vlákno, vyrazí pavouk z rourky ven, lapí oběť, zatáhne ji dovnitř úkrytu a tam ji požírá.
Charakteristika:
Jako všichni zástupci jmenované čeledi má tento pavouk jen šest očí. Jsou seskupeny nad čelem do tvaru dvou trojúhelníků mířících navzájem špičkou k sobě. Tělo je štíhlé a nápadně válcovité, dlouhé 7-10 mm. Hlavohruď je tmavě hnědá, v přední části téměř černá. O něco světlejší nohy jsou tmavě skvrnité nebo kroužkované. Na světle šedém zadečku je vedle jemných tmavých skvrnek velmi výrazná kresba z velkých černavých skvrn podélně složených do pruhu a postupně se směrem dozadu rozšiřujících a zároveň zkracujících. Období dospělosti: od pozdního léta do jara. V zimě lze vedle dospělých jedinců najít také četná mláďata, zčásti ještě zcela malá, takže tento druh zřejmě dospívá až po dvou letech.
Rozmnožování: Vlastnímu páření předchází delší námluvy samce před ústím rourkovitého obydlí samice. Poté samec zepředu vleze pod tělo partnerky a vsune do ní obě makadla současně. Toto současné zavedení pohlavních orgánů samce je charakteristické pro zástupce skupiny Haplogynae, tedy pro pavouky, jejichž samice epigyne nemají.