GALERIE PAVOUKŮ
Lycosa singoriensis — slíďák tatarský
Popsal: (Laxmann, 1770)
Čeleď: Lycosidae — Slíďákovití
Rozměr: ♀ — 35 mm, ♂ — 27 mm
Rozšíření: převážně východní část Evropy, země bývalého Sovětského Svazu až po Čínu. Nejzápadnější rozšíření je na východním břehu Neziderského jezera.
Rozšíření v ČR: ano
Prostředí: nezalesněné ekosystémy, stanoviště s nízkou a řídkou vegetací poblíž vod. Na území ČR téměř výhradně podél toků.
Charakteristika:
Jedná se o největšího pavouka Evropy, samice dosahuje velikosti téměř 40 mm. Tělo je zavalité a nohy jsou relativně krátké. Základní zbarvení je šedohnědé, až skoro černé, břišní strana je černá (světlejší odstín jí dodává světle šedé ochlupení), na hlavohrudi je matně patrná kresba, zadeček nese tmavě zahnuté skvrny a párovité bílé tečky. Nohy jsou nápadně světlejší, zejména spodní strana femuru a tibie. Klypeus a horní část klepítek má žlutooranžový odstín. Vyhrabává si až 30 cm hlubokou svislou zemní noru, jejíž vnitřní stěnu vystýlá pavučinou. Ústí nory má průměr zhruba jako myší díra, pavučina přečnívá povrch půdy a je vyztužena spředenými stébly trávy a dalších rostlin. Přes den se pavouk zdržuje ve své noře, večer jí opouští a vydává se na lov. Živí se hmyzem a jinými pavoukovci, člověku je přes svou velikost naprosto neškodný. K páření dochází na podzim, kdy samci dospívají a vyhledávají nory samic. Samci po období páření umírají. Na jaře si samice zhotoví velký vaječný kokon obsahující 200 – 700 vajíček. Vystavuje je slunečním paprskům tak, že sedí v ústí nory hlavou dolů a zadeček s kokonem upevněným ke snovacím bradavkám má částečně vysunutý. Vylíhlá mláďata později pokrývají zadeček matky ve více vrstvách na sobě.
Zdroj:
wikipedia, pavúky.sk, atypus.cz.