GALERIE PAVOUKŮ
Linyphia triangularis — plachetnatka keřová
autor původní fotografie: © aranearium.cz
Popsal: (Clerck, 1757) *
Čeleď: Linyphiidae — Plachetnatkovití
Rozměr: ♀ — 7 mm, ♂ — 5 mm
Rozšíření: jeden z nejhojnějších pavouků střední Evropy. Zavlečen do USA
Rozšíření v ČR: ano
Prostředí: Keřové patro v lesích a na okraji cest, také v zahradách.
Charakteristika:
Předohruď bývá nahoře žlutohnědá, uprostřed je umístěn úzký, směrem dopředu vidličnatě rozdvojený tmavý proužek (tímto ji snadno rozpoznáme od jiných druhů tohoto rodu). Na zadečku je nahoře šedý, po stranách zubatý podélný proužek. Boky jsou světle pruhované. Spodní strana těla je hnědá až černá. U samce jsou nápadně dlouhé, roztažené chelicery. Období dospělosti: srpen až říjen.
Způsob života: Tento druh je typický svou pavučinou s plachetkou, závěsnými vlákny a vlákny zachycujícími kořist. Na podzim lze tyto sítě velmi dobře pozorovat po ránu, zvýrazněné mlhou a rosou.
Rozmnožování: Samci se při čase páření zdržují delší dobu v síti samice. Pomocí velkých chelicer bojují mezi sebou o co nejlepší místa. Námluvy a páření potom trvají i několik hodin. Samec při páření visí hřbetem dolů nad samicí a střídavě zavádí do jejího pohlavního otvoru obě makadla. Po rozdělení přeleze na okraj sítě, kde vykouše do plachetky asi 1 cm dlouhý, oválný otvor, ve kterém poté upřede druhou, drobnou síť ve tvaru vidlice, nebo písmene Y. V místě větvení potom dopřede síťku do tvaru malého trojúhelníku. Na ni pak z pohlavního orgánu vyloučí kapku spermatu a nasaje ji do obou bulbů (kopulační orgány na posledním článku makadel). Poté je samec znovu připraven k páření.