GALERIE PAVOUKŮ
Amaurobius fenestralis — cedivka podkorní
autor původní fotografie: © aranearium.cz
Popsal: (Ström, 1768) *
Rozměr: ♀ — 9 mm, ♂ — 7 mm
Rozšíření: Evropa, západní Asie. V celé střední Evropě velmi hojná
Rozšíření v ČR: ano
Prostředí: V lesích pod kůrou mrtvých stromů a pod kameny. Také ve skalních štěrbinách a příležitostně v budovách
Charakteristika:
Pavouci rodu Amaurobius se tvarem těla velmi nápadně podobají pavoukům rodu Coelotes, na rozdíl od nich však nemají sítko (kribelium), zatímco Amaurobius je kribelátní. U všech druhů je kribelium rozděleno na dvě části. Samice cedivky podkorní dosahuje délky těla 7-8 mm, samec kolem 6 mm. Hlavohruď je temně zbarvená, v oblasti očí tmavší. Zadeček nese na svrchní straně vpředu velice zřetelnou černou a dozadu se rozšiřující skvrnu, která je většinou rozdělena světlejším podélným pruhem. Základní zbarvení je žlutavě bílé, směrem do stran hnědavé až červenavé, s tmavšími skvrnami. Období dospělosti: přezimují dospělci, páří se na jaře (v květnu).
Způsob života: Nejen svým vzezřením, ale také lapací sítí projevuje Amaurobius nápadné podobnosti s rodem Coelotes. Pavučina tvoří rourku upředenou v nějakém úkrytu, která se navenek rozšiřuje do nálevky o průměru 5 cm. Mnohá vlákna nálevky jsou povlečena kribeliovým vlášením.
Rozmnožování: Před kladením vajíček si samice vybuduje prostornou komůrku, ze všech stran uzavřenou. Vše nasvědčuje tomu, že samice krmí svá vylíhlá mláďata. Podobně jako u stepníka (Eresus) slouží nakonec po své smrti matka mláďatům jako doplňková potrava.